on August 5, 2015 by nawigacjadlaciebie in Fotografia dla Ciebie, Comments Off

Lustrzanki cyfrowe czy kupić ?

Współczesne lustrzanki cyfrowe (techsat24.pl) dają nam możliwość podpięcia dowolny obiektywu na stosowną okazję.

Czyli przykładowo: jeśli potrzebujemy robić zdjęcia dzikich zwierząt, podpinamy obiektyw o ogromnych rozmiarach, który korzystając ze statyw pozwoli nam zrobić ostre i jasne zdjęcie z bardzo znacznej.

Szczególny emfazę stawiamy tutaj na słowo ostre i jasne, gdyż jak wiadomo każdy aparat, nawet ten najtańszy wykona zdjęcie na dużą odległość.

Z pewnością będzie ono na pewno nieostre i zazwyczaj słabej jakości i kontrastu.

Dzięki aparatowi z wymienną optyką , możemy zastosować dowolny obiektyw , nawet ten innego producenta niż aparat.

Bez wątpienia tutaj ograniczy nas tylko zasobność portfela – gdyż doskonałe obiektywy mają ceny od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy za sztukę.

Dlatego wielu szczególnie tych rozpoczynających przygodę fotoamatorów wykorzystuje te bazowe, a przez to tanie obiektywy załaczone przez producentów do kompletu.

Dwa najbardziej popularne z nich to 18 – 55 mm, najtańszy z dostępnych na rynku lustrzanek, oraz dużo bardziej uniwersalny 18 – 105 mm, który możemy z pewnością polecić już nawet bardziej wtajemniczonym adeptom sztuki fotografii.

Lustrzanki cyfrowe Canon -  przykładowe koszty zakupu

Jeśli więc chodzi o dalsze koszty to zakup lustrzanki cyfrowej nigdy nie będzie najtańszym rozwiązaniem.

Praktycznie większość dobrych aparat kompaktowy typu mega zoom będzie zazwyczaj robić lepsze zdjęcia przy pomocy wbudowanego w urządzenie obiektywu.

Dlatego tak się dzieje że obiektyw kompaktu jest bardzo uniwersalny – sprawdzi się zarówno przy zdjęciach przyrody, w plenerze jak i w ciemniejszych miejscach.

Natomiast podstawowy obiektyw dołączany do zestawu z lustrzanką z samej zasady nie jest i nigdy nie będzie tak uniwersalny. Jego zastosowanie jest mocno ograniczone.

Chcąc je poszerzyć trzeba zainwestować w dodatkowe szkła.

Jeśli uznasz że nie będziesz miał pieniędzy na dalszą inwestycję w sprzęt, chęci i czasu, zakładasz że wystarczy Ci obiektwy standardowy – nie kupuj lustrzanki.

Lepiej kup zwykłą cyfrówkę lub nawet droższą “małpkę” – gwarantuję że lepiej na tym wyjdziesz, gdyż zdjęcia będą po prostu lepsze a całą inwestycja w sprzęt mniej kosztowna.

Tags: , ,

No Comments

Comments are disabled.